Anker Solix F3800 Off-Grid Resilience Kit
Estimated Delivery Between
and .
Order within to get it by the earliest date.
Free Shipping In The USA | Call Us: 877-556-3347
Free Shipping In The USA | Call Us: 877-556-3347
Share it with us now and we will beat it. Get the best deal online, guaranteed!
and .
Order within to get it by the earliest date.
Build Your Perfect Off-Grid Rig With Our System Calculator
Visit CalculatorThe Anker SOLIX F3800 Off-Grid Resilience Kit delivers unmatched power and versatility, making it the perfect solution for off-grid adventures, emergency backup, and sustainable living. With the powerful F3800 Power Station, three efficient PS400 Solar Panels, and a BP3800 Expansion Battery, this bundle ensures you have energy whenever and wherever you need it. The included transfer switch and accessories provide seamless integration for home or portable use.
3,840Wh / 6,000W Power Station
400W Foldable Solar Panels (x3)
BP3800 Expansion Battery
Transfer Switch (50A)
PV Inline Fuse Kit (20A)
Custom Schematics & Wiring Diagram

Everything you need is included with your product.
| Specification | Details |
| Capacity | 3840Wh |
| Battery Type | LiFePO4 (Lithium Iron Phosphate) |
| Battery Lifecycle | 3,000 cycles to 80%+ capacity |
| Maximum Expansion Batteries | 6 |
| Maximum Capacity With Expansion Batteries | 26,880Wh |
| AC Rated Power | 6000W, 240V |
| AC Surge Power | 9000W |
| USB-A Output | 2 x 12W |
| USB-C Output | 3 x 100W |
| Car Socket Output | 1 x 120W |
| AC Input | 1800W |
| XT-60 Total Solar Input | 2400W |
| Solar Panel Input x 2 | 1200W, 11-32V ~10A | 1200W, 32V-60V ~25A |
| Car Input | 120W, 12V / 24V |
| 240V Split Phase | Yes |
| EV Charging | Yes |
| Smartphone App Control | Yes |
| Discharging Temperature | -20°C - 40℃ | -4°F - 104°F |
| Recharging Temperature | 0°C - 40℃ | 32°F - 104°F |
| Warranty | 5 Years |
| Dimensions | 702 × 388 × 395 mm (With 65 mm Wheels | 27.6 × 15.3 × 15.6" (With 2.6" Wheels) |
| Weight | 60 kg | 132 lb |
| Specification | Details |
| Peak Power | 400W |
| Open Circuit Voltage | 57.6V |
| Operating Voltage | 48V |
| Rated Current | 8.33A |
| Cell Efficiency | 23% |
| Net Weight | 20.34 lb / 9.23 kg |
| Product Dimensions (Folded) | 35.9 × 25.9 × 1.9 in | 913 × 659 × 47 mm |
| Product Dimensions (Unfolded) | 102 × 35.9 × 1.2 in | 2,591 × 913 × 30 mm |
| Product Weight | 35.1 lb | 15.9 kg |
| Operating Temperature | 4°F-140°F / -20°C-60°C |
| Specification | Details |
| Capacity | 51.2Vdc 75Ah / 3840Wh |
| Expansion Battery Port Input | 75A Max |
| Expansion Battery Port Output | 170A Max |
| Discharging Temperature | -4°F - 104°F | -20°C - 40°C |
| Charging Temperature | 32°F - 104°F | 0°C - 40°C |
| Dimensions | 15.5 × 14.0 × 10.3 in | 39.3 × 35.5 × 26.2 cm |
| Net Weight | 33 kg | 72 lb |
| Specification | Details |
| Voltage | 120/240V |
| Frequency | 60 Hertz |
| Rated Watts | 12500 Watts |
| Rated Amps | 50 Amps |
| Enclosure | NEMA 1R |
| Conduit Length | 18 |
| Number of Circuit Breakers | 10 |
| Max Amp. Input | 50 Amps |
| Maximum Wattage | 12500 Watts |
| UL Listed | Yes |
| Weight | 20 Pounds |
| Place of production | United States |
| Product Dimensions | 11.25*11.75*4.5 inches |
| UPC | 815181012212 |
How long does it take to charge the F3800 Power Station with three solar panels?
With three PS400 Solar Panels, the F3800 can be fully charged in approximately 5-6 hours under optimal sunlight conditions.
Can this bundle power an entire house during a blackout?
Yes, with the transfer switch, this bundle can support essential appliances and devices in your home, such as refrigerators, lights, and communication devices.
Is the system expandable with more batteries or solar panels?
Yes, the bundle supports additional expansion batteries and solar panels for increased capacity and efficiency.
Can I use this bundle in extreme weather conditions?
The F3800 Power Station and BP3800 Battery are designed for indoor use. The PS400 Solar Panels are weather-resistant but should be protected from extreme or prolonged adverse weather.
How long will the battery last with regular use?
The F3800 Power Station and BP3800 Expansion Battery have a lifespan of over 10 years with proper care and maintenance.
Shipping is FAST & FREE across the US. Read our full Shipping Policy here.
We offer market leading Easy 30 Day Returns. Read more about our Returns Policy here.
We get it. You've got a lot of choices when it comes to online retailers. Here's why we think you should shop with us at Off-Grid Source.
Trusted By 10,000+ Customers. See All Reviews.
I was a DIY solar power wannabe... that is 'til I connected with Manny... The man's a prince! He not only knows his stuff; he walked me through all things electrical. To make sure I had all I needed... he gave me his cell phone # to text him anytime I got confused... nights and weekends included. The prices were very competitive... definitely go with Manny -- you won't go wrong!
Bruce D.
I am always hesitant to buy things at places I have never shopped... I want to give a shout out to Manny who with great patience and knowledge helped me get my orders... I felt valued as a customer and I will definitely be back in the future. I highly recommend them, they make you feel like family.
Jennene A.
I'm about to go off grid. I called Manny, he walked me through everything so I could truly understand what I needed and never tried to upsell me. He was honest and made a customer for life.
Ray B.
I would personally like to thank Manny... I purchased the inverter and decided I needed to return it... Manny was very understanding and went out of his way to help me return the product and not even have to pay for shipping return. He gives this company reputation, honor and quality customer service!
Roger V.
I have been talking with Manny the owner... He has not only helped me design a system but he's been assisting with the install and components. I am super pleased so far with the assistance.
Jeff S.
We added 2 more batteries to our current set up. Pleased with the customer service from Off-Grid Source! Will be back!
Jason
Very fast response times. Very professional. I highly recommend!
Ray W.
Sign up for emails and get exclusive offers, new product drops, and expert advice to help you build the right solar setup with confidence.