Sungold Power 450 Watt Bifacial N-Type Monocrystalline Solar Panel SGN-450-BDG5 (32 PANELS) UL61730
Estimated Delivery Between
and .
Order within to get it by the earliest date.
Free Shipping In The USA | Call Us: 877-556-3347
Share it with us now and we will beat it. Get the best deal online, guaranteed!
and .
Build Your Perfect Off-Grid Rig With Our System Calculator
High bifacial output – Generates up to 30% additional rear-side energy under the right conditions.
Dual-glass durability – 2 mm tempered front glass + 2 mm heat-strengthened rear glass for maximum longevity.
High mechanical strength – Snow load tested to 5,400 Pa and wind load tested to 2,400 Pa.
Low temperature coefficients – Maintains higher real-world output during hot weather.
Long-term warranty protection – 12-year product warranty + 30-year linear performance warranty.
Sungold Power 450 Watt Bifacial N-Type Monocrystalline Solar Panel
12-year product materials and workmanship warranty
30-year linear performance warranty (max 0.4% annual degradation)
| Model Type | SGN-450-BDG5 |
|---|---|
| Peak Power (Pmax) | 450W |
| Production tolerance | ±3% |
| Maximum Power Current (Imp) | 14.97A |
| Maximum Power Voltage (Vmp) | 30.08V |
| Short Circuit Current (Isc) | 16.05A |
| Open Circuit Voltage (Voc) | 35.03V |
| Maximum System Voltage | 1500V |
| Wind Resistance | 2400Pa |
| Output Cables | 12 AWG (1ft per cable) |
| Number of Cells | 96 cells |
| Cell Type | N-type monocrystalline ( 7.17 X 8.27 inch) |
| Certifications | UL61730 Certified by ETL,CEC Listed,ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001 |
| Product Weight | 53.35 lbs |
| Product Dimension | 69.37 x 44.65 x 1.38 inch |
| Package Weight | 120.8lbs(2PCS) |
| Package Dimension | 70.9*46.1*3.7inch(2PCS) |