SunGold Power Hybrid Solar Kit 11.4KW 48V Split Phase 30.72KWH Lithium Battery 28 X 450 Watt Solar Panel
Estimated Delivery Between
and .
Order within to get it by the earliest date.
Free Shipping In The USA | Call Us: 877-556-3347
Free Shipping In The USA | Call Us: 877-556-3347
Share it with us now and we will beat it. Get the best deal online, guaranteed!
and .
Order within to get it by the earliest date.
Build Your Perfect Off-Grid Rig With Our System Calculator
Visit CalculatorThe SunGold Power Hybrid Solar Kit 11.4KW is an all-in-one energy solution designed for households and businesses seeking reliable, scalable, and energy-efficient power. With 28 high-efficiency bifacial 450W solar panels, a powerful 11.4KW hybrid inverter, and a 30.72KWh LiFePO4 battery bank, this system provides continuous energy availability, backup power during outages, and flexibility for both on-grid and off-grid setups.

11.4KW Split Phase Hybrid Inverter - Supports grid-tied, off-grid, and backup operations, allowing for complete energy management and seamless transitions.
28 High-Efficiency 450W Solar Panels - Bifacial N-Type monocrystalline panels capture sunlight from both sides, maximizing energy production.
30.72KWh LiFePO4 Battery Storage - Six 100AH 51.2V lithium batteries provide safe and durable energy storage with expandable options for larger power needs.
Split Phase 120V/240V Output - Easily runs household appliances and heavy electrical loads without interruptions.
Complete and Reliable System - Comes with enclosed battery cabinet, solar extension cables, and high-grade components for a professional setup.
Advanced Energy Management - Hybrid inverter efficiently manages energy from solar panels, battery bank, and grid or generator inputs.
Everything you need is included with your product.
SCH-11N3E:
SCH-11N3E-s:
| Specification | Details |
| AC Output | 11,400W |
| Output Waveform | Pure Sine Wave |
| AC Output | 120/240V (Split phase) / 208V (2/3 phase) VAC |
| Max PV Input | 600VDC |
| Max PV Input Power | 15,000W |
| Max Charging Current | 210A |
| Max. Input Current per MPPT | 30A / 22A / 22A |
| Nos. of MPPT | 3 |
| Dimension | 16.5 × 31.5 × 9.4 inches |
| Weight | 88 lbs |
| Warranty | 10 Years |
| Certificate | UL1741 / CSA, C22.2 / UL1699B... |
| Specification | Details |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Energy | 5.12KWH |
| Charge cut-off current | 5A |
| MAX Continuous Charge Current | 100A |
| Discharge cut-off voltage | 43.2V |
| Cycle Life | >7000 |
| Communication Protocol | RS232/RS485/CAN Support multiple protocols |
| Storage Temperature | 14~+113°F |
| Dimension | 19.3 × 18.9 × 5.5 inches |
| Weight | 93lbs |
| Warranty | 10 Years |
| Certificates | UL1973, CE, UN38.3 |
| Specification | Details |
| Peak Power | 450W |
| Solar Cell | Bifacial N-Type |
| Product Tolerance | ±3% |
| Maximum Power Current (IMP) | 13.41A |
| Maximum Power Voltage (VMP) | 33.75V |
| Short Circuit Current(ISC) | 14.04A |
| Open Circuit Voltage(VOC) | 39.54V |
| Product Dimension | 67.80 X 44.65 X 1.38inch |
| Product Weight | 46.30lbs |
| Warranty | 25 Years |
| Certificates | UL61730, TUV, IEC, CEC, CE... |
| Specification | Details |
| Max Continuous Output | 11.4KW |
| AC Output | 120/240V (Split-phase) / 208V (2/3 phase) VAC |
| DC Voltage | 48V |
| Max. PV Input Power | 15,000W |
| Total Watt of Panels | 12,600W |
| Per Panel Watt | 450Watt |
| Panel NO | 28PCS |
| Total KWH of Batteries | 30.72KWH |
| Chemistry | Lithium |
| Battery NO | 6PCS |
| Battery Spec | 48V 100AH |

Can this system power an entire home?
Yes, the 11.4KW hybrid solar kit is capable of supporting the energy needs of most homes. The 30.72KWh battery bank can also be expanded for increased storage capacity.
Does it work during power outages?
Yes, the hybrid inverter allows the system to provide uninterrupted power even when the grid is down.
Do I need a professional installer?
Professional installation is highly recommended for safe and proper system setup, though all necessary components and instructions are included.
Shipping is FAST & FREE across the US. Read our full Shipping Policy here.
We offer market leading Easy 30 Day Returns. Read more about our Returns Policy here.
We get it. You've got a lot of choices when it comes to online retailers. Here's why we think you should shop with us at Off-Grid Source.
Trusted By 10,000+ Customers. See All Reviews.
I was a DIY solar power wannabe... that is 'til I connected with Manny... The man's a prince! He not only knows his stuff; he walked me through all things electrical. To make sure I had all I needed... he gave me his cell phone # to text him anytime I got confused... nights and weekends included. The prices were very competitive... definitely go with Manny -- you won't go wrong!
Bruce D.
I am always hesitant to buy things at places I have never shopped... I want to give a shout out to Manny who with great patience and knowledge helped me get my orders... I felt valued as a customer and I will definitely be back in the future. I highly recommend them, they make you feel like family.
Jennene A.
I'm about to go off grid. I called Manny, he walked me through everything so I could truly understand what I needed and never tried to upsell me. He was honest and made a customer for life.
Ray B.
I would personally like to thank Manny... I purchased the inverter and decided I needed to return it... Manny was very understanding and went out of his way to help me return the product and not even have to pay for shipping return. He gives this company reputation, honor and quality customer service!
Roger V.
I have been talking with Manny the owner... He has not only helped me design a system but he's been assisting with the install and components. I am super pleased so far with the assistance.
Jeff S.
We added 2 more batteries to our current set up. Pleased with the customer service from Off-Grid Source! Will be back!
Jason
Very fast response times. Very professional. I highly recommend!
Ray W.
Sign up for emails and get exclusive offers, new product drops, and expert advice to help you build the right solar setup with confidence.