Sungold Power Off Grid Solar Kit 13000W 48VDC 120V/240V LiFePO4 25.6KWh Lithium Battery 22 x 450 Watts Solar Panels
Estimated Delivery Between
and .
Order within to get it by the earliest date.
Free Shipping In The USA | Call Us: 877-556-3347
Free Shipping In The USA | Call Us: 877-556-3347
Share it with us now and we will beat it. Get the best deal online, guaranteed!
and .
Order within to get it by the earliest date.
Build Your Perfect Off-Grid Rig With Our System Calculator
Visit CalculatorThe Sungold Power Off Grid Solar Kit 13000W provides a robust, all-in-one solution for those seeking reliable and independent energy. This system is built with 22 high-efficiency 450W bifacial solar panels, dual 6,500W inverters, and a 25.6KWh LiFePO4 battery bank. Perfect for large homes, cabins, or small businesses, it delivers dependable power with the durability and storage capacity to handle energy demands in any off-grid setting.

13KW Total Power Output - Dual 6,500W inverters deliver consistent energy with the ability to power multiple heavy-load devices simultaneously.
22 High-Efficiency 450W Solar Panels - Bifacial N-Type monocrystalline panels capture sunlight from both sides, maximizing energy generation.
25.6KWh LiFePO4 Battery Storage - Five 100AH 51.2V LiFePO4 batteries ensure long-lasting, safe, and high-capacity energy storage.
Dual Voltage (120V/240V) - Power standard household appliances and larger equipment with ease.
Full Safety Integration - Includes DC and PV breakers for complete system protection during operation.
Complete Off-Grid Solution - Comes with solar extension cables, mounting brackets, and a battery cabinet for clean and easy installation.


Everything you need is included with your product.
| Category | Specification |
| AC Output | 6.5KW with Parallel Function |
| Output Waveform | Pure Sine Wave |
| AC Output | 120/240VAC (split phase/single phase) |
| Parallel Function | Up to 6 units Parallel |
| Efficiency | 93% |
| Max Charging Current | 140A |
| Maximum PV Array Power | 5000W + 5000W |
| Dimension | 23.0 × 16.2 × 5.3 inch |
| Weight | 42 lb |
| Warranty | 3 Years |
| Category | Specification |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Energy | 5.12KWH |
| Charge Cut-off Current | 5A |
| MAX Continuous Charge Current | 100A |
| Discharge Cut-off Voltage | 43.2V |
| Cycle Life | ≥7000 |
| Communication Protocol | RS232/RS485/CAN Support multiple protocols |
| Storage Temperature | 14~+113℉ |
| Dimension | 19.3 x 18.9 x 5.5 inch |
| Weight | 93 lbs |
| Warranty | 10 Years |
| Certificates | UL1973, CE, UN38.3, |
| Category | Specification |
| Peak Power | 450W |
| Solar Cell | Bifacial N-Type |
| Product Tolerance | ±3% |
| Maximum Power Current (IMP) | 13.41A |
| Maximum Power Voltage (VMP) | 33.57V |
| Short Circuit Current (ISC) | 14.04A |
| Open Circuit Voltage (VOC) | 39.54V |
| Product Dimension | 67.80 X 44.65 X 1.38 inch |
| Product Weight | 46.30lbs |
| Warranty | 25 Years |
| Certificates | UL61730, TUV, IEC, CEC, CE... |
| Category | Specification |
| Max Continuous Output | 13000W |
| AC Output | 120V/240V |
| DC Voltage | 48V |
| Max Solar Input | 2 × 5000W + 2 × 5000W |
| Total Watt of Panels | 9900W |
| Per Panel Watt | 450 Watt |
| Panel NO. | 22 pcs |
| Total KWH of Batteries | 25.6KWH |
| Chemistry | Lithium |
| Battery NO. | 5 pcs |
| Battery Spec | 48V 100AH |

Is this kit capable of running a full home off-grid?
Yes, with a total 13KW output and large battery storage capacity, this kit can fully support most medium-to-large households and heavy-load appliances.
Can I expand the battery bank?
Yes, the system can accommodate additional compatible LiFePO4 batteries for more energy storage if needed.
Do I need professional installation?
Professional installation is strongly recommended for safety and to ensure proper system configuration. Experienced installers can follow the included manual for setup.
Shipping is FAST & FREE across the US. Read our full Shipping Policy here.
We offer market leading Easy 30 Day Returns. Read more about our Returns Policy here.
We get it. You've got a lot of choices when it comes to online retailers. Here's why we think you should shop with us at Off-Grid Source.
Trusted By 10,000+ Customers. See All Reviews.
I was a DIY solar power wannabe... that is 'til I connected with Manny... The man's a prince! He not only knows his stuff; he walked me through all things electrical. To make sure I had all I needed... he gave me his cell phone # to text him anytime I got confused... nights and weekends included. The prices were very competitive... definitely go with Manny -- you won't go wrong!
Bruce D.
I am always hesitant to buy things at places I have never shopped... I want to give a shout out to Manny who with great patience and knowledge helped me get my orders... I felt valued as a customer and I will definitely be back in the future. I highly recommend them, they make you feel like family.
Jennene A.
I'm about to go off grid. I called Manny, he walked me through everything so I could truly understand what I needed and never tried to upsell me. He was honest and made a customer for life.
Ray B.
I would personally like to thank Manny... I purchased the inverter and decided I needed to return it... Manny was very understanding and went out of his way to help me return the product and not even have to pay for shipping return. He gives this company reputation, honor and quality customer service!
Roger V.
I have been talking with Manny the owner... He has not only helped me design a system but he's been assisting with the install and components. I am super pleased so far with the assistance.
Jeff S.
We added 2 more batteries to our current set up. Pleased with the customer service from Off-Grid Source! Will be back!
Jason
Very fast response times. Very professional. I highly recommend!
Ray W.
Sign up for emails and get exclusive offers, new product drops, and expert advice to help you build the right solar setup with confidence.