Sungold Power OFF GRID SOLAR KIT 20KW 48VDC 120V/240V LIFEPO4 30.72KWH LITHIUM BATTERY 32 X 450 WATTS SOLAR PANELS
Estimated Delivery Between
and .
Order within to get it by the earliest date.
Free Shipping In The USA | Call Us: 877-556-3347
Free Shipping In The USA | Call Us: 877-556-3347
Share it with us now and we will beat it. Get the best deal online, guaranteed!
and .
Order within to get it by the earliest date.
Build Your Perfect Off-Grid Rig With Our System Calculator
Visit CalculatorThe Sungold Power Off Grid Solar Kit 20KW is an all-in-one energy solution built for full energy independence. Designed with 32 high-efficiency 450W bifacial solar panels, a powerful dual 10,000W inverter system, and a 30.72kWh lithium battery bank, this system can easily power large homes, cabins, and small commercial spaces. With robust, expandable capacity and reliable LiFePO4 battery technology, you’ll enjoy a worry-free power supply even in remote locations.

Massive 20KW Power Output - Dual 10,000W 48VDC pure sine wave inverters (with up to 6 units parallel capability) ensure dependable, high-capacity energy delivery.
32 High-Efficiency 450W Bifacial Solar Panels - Durable N-Type monocrystalline panels capture more sunlight for maximum energy generation, even in low-light conditions.
30.72KWH LiFePO4 Battery Storage - Six 100AH 51.2V LiFePO4 batteries provide long-lasting and safe energy storage with high cycle life.
Flexible Voltage Output (120V/240V) - Seamlessly powers standard household appliances and high-demand electrical systems.
Integrated Safety Protection - Includes 200A DC breakers and 25A PV breakers for maximum protection of your system and devices.
Complete Off-Grid Energy Solution - Comes with mounting brackets, extension cables, and an enclosed battery cabinet for a professional and clean installation.

Everything you need is included with your product.
| Category | Specification |
| AC Output | 10000W |
| Output Waveform | Pure Sine Wave |
| AC Output | 120/240V (split phase/single phase) |
| Max PV Input | 500VDC |
| Efficiency | 92% |
| Max Charging Current | 200A |
| Maximum PV Array Power | 11,000W |
| Dimension | 25.6 x 17.7 x 5.1 inch |
| Weight | 53.5 lb |
| Warranty | 3 Years |
| Certificates | UL1741 Listed By ETL |
| Category | Specification |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Energy | 5.12KWH |
| Charge Cut-off Current | 5A |
| MAX Continuous Charge Current | 100A |
| Discharge Cut-off Voltage | 43.2V |
| Cycle Life | ≥7000 |
| Communication Protocol | RS232/RS485/CAN Support multiple protocols |
| Storage Temperature | 14~+113℉ |
| Dimension | 19.3 x 18.9 x 5.5 inch |
| Weight | 93 lbs |
| Warranty | 10 Years |
| Certificates | UL1973, CE, UN38.3, |
| Category | Specification |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Energy | 5.12KWH |
| Standard charge/discharge current | ≤50A |
| Feature | Self-Heating |
| MAX Continuous Charge Current | 100A |
| Communication Protocol | RS485/CAN |
| Storage temperature | 14°F to 113°F (-10°C~45°C) |
| Operation temperature | Charge: 14°F to 122°F | Discharge: -4°F to 122°F |
| Dimension | 19.3 × 17.3 × 5.2 inch |
| Weight | 101 lb |
| Warranty | 10 Years |
| Category | Specification |
| Peak Power | 450W |
| Solar Cell | Bifacial N-Type |
| Product Tolerance | ±3% |
| Maximum Power Current (IMP) | 13.41A |
| Maximum Power Voltage (VMP) | 33.57V |
| Short Circuit Current (ISC) | 14.04A |
| Open Circuit Voltage (VOC) | 39.54V |
| Product Dimension | 67.80 X 44.65 X 1.38 inch |
| Product Weight | 46.30lbs |
| Warranty | 25 Years |
| Certificates | UL61730, TUV, IEC, CEC, CE... |
| Category | Specification |
| Max Continuous Output | 20000W |
| AC Output | 120V/240V |
| DC Voltage | 48V |
| Max Solar Input | 2 × 11,000W |
| Total Watt of Panels | 14,400W |
| Per Panel Watt | 450Watt |
| Panel NO. | 32 PCS |
| Total KWH of Batteries | 30.72KWH |
| Chemistry | Lithium |
| Battery NO. | 6 PCS |
| Battery Spec | 48V 100AH |

Is this system suitable for whole-home use?
Yes, with a total 20KW capacity, this system is ideal for powering large homes or small commercial buildings off-grid.
Can the battery storage be expanded?
Yes, the system allows for expansion by adding compatible LiFePO4 batteries and solar panels.
Does the system require professional installation?
Professional installation is highly recommended to ensure safe setup and optimal performance, although experienced DIY installers can follow the detailed manual provided.
Shipping is FAST & FREE across the US. Read our full Shipping Policy here.
We offer market leading Easy 30 Day Returns. Read more about our Returns Policy here.
We get it. You've got a lot of choices when it comes to online retailers. Here's why we think you should shop with us at Off-Grid Source.
Trusted By 10,000+ Customers. See All Reviews.
I was a DIY solar power wannabe... that is 'til I connected with Manny... The man's a prince! He not only knows his stuff; he walked me through all things electrical. To make sure I had all I needed... he gave me his cell phone # to text him anytime I got confused... nights and weekends included. The prices were very competitive... definitely go with Manny -- you won't go wrong!
Bruce D.
I am always hesitant to buy things at places I have never shopped... I want to give a shout out to Manny who with great patience and knowledge helped me get my orders... I felt valued as a customer and I will definitely be back in the future. I highly recommend them, they make you feel like family.
Jennene A.
I'm about to go off grid. I called Manny, he walked me through everything so I could truly understand what I needed and never tried to upsell me. He was honest and made a customer for life.
Ray B.
I would personally like to thank Manny... I purchased the inverter and decided I needed to return it... Manny was very understanding and went out of his way to help me return the product and not even have to pay for shipping return. He gives this company reputation, honor and quality customer service!
Roger V.
I have been talking with Manny the owner... He has not only helped me design a system but he's been assisting with the install and components. I am super pleased so far with the assistance.
Jeff S.
We added 2 more batteries to our current set up. Pleased with the customer service from Off-Grid Source! Will be back!
Jason
Very fast response times. Very professional. I highly recommend!
Ray W.
Sign up for emails and get exclusive offers, new product drops, and expert advice to help you build the right solar setup with confidence.