Sungold Power Off-Grid Solar Kit 12 X 415 WATTS SOLAR PANELS 4 X 5.12KWH LITHIUM BATTERY 8000W SOLAR INVERTER 48VDC 120V/240V
Estimated Delivery Between
and .
Order within to get it by the earliest date.
Free Shipping In The USA | Call Us: 877-556-3347
Free Shipping In The USA | Call Us: 877-556-3347
Share it with us now and we will beat it. Get the best deal online, guaranteed!
and .
Order within to get it by the earliest date.
Build Your Perfect Off-Grid Rig With Our System Calculator
Visit CalculatorThe Sungold Power 8kW Off-Grid Solar Kit is a complete energy solution for homes, cabins, businesses, and off-grid applications. Designed for maximum efficiency and reliability, this kit provides sustainable energy with 12 x 415W solar panels, 4 x 5.12kWh lithium batteries, and an 8kW inverter to power essential appliances and equipment seamlessly.

Powerful & Reliable Energy Storage
High-Efficiency Solar Panels
Advanced Battery System
Intelligent Energy Management
Safe & Smart Power Protection

Everything you need is included with your product.

| Specification | Details |
| AC Output | 8000W |
| Output Waveform | Pure Sine Wave |
| AC Output | 120V/240V (split phase/single phase) |
| Max PV Input | 500VDC |
| Efficiency | 92% |
| Max Charging Current | 200A |
| Maximum PV Array Power | 11,000W |
| Dimension | 25.6 X 17.7 X 5.1 inch |
| Weight | 53.5 LB |
| Warranty | 3 Years |
| Specification | Details |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Energy | 5.12KWH |
| Charge cut-off current | 5A |
| MAX Continuous Charge Current | 100A |
| Discharge cut-off voltage | 43.2V |
| Cycle Life | >7000 |
| Communication Protocol | RS232/RS485/CAN Support multiple protocols |
| Storage Temperature | -10~+45°C |
| Dimension | 19.3*18.9 5.5inch |
| Weight | 93lbs |
| Warranty | 10 Years |
| Specification | Details |
| Peak Power | 415W |
| Solar Cell | Monocrystalline |
| Product Tolerance | ±3% |
| Maximum Power Current (IMP) | 13.13A |
| Maximum Power Voltage (VMP) | 31.61V |
| Short Circuit Current(ISC) | 13.79A |
| Open Circuit Voltage(VOC) | 38.82V |
| Product Dimension | 67.9 X 44.7 X 1.4 inch |
| Product Weight | 45.1LB |
| Warranty | 25 Years |
| Specification | Details |
| Max Continuous Output | 8000W |
| AC Output | 120V/240V |
| DC Voltage | 48V |
| Max Solar Input | 11,000W |
| Total Watt of Panels | 3320W |
| Per Panel Watt | 415 Watt |
| Panel NO | 8 pcs |
| Total KWH of Batteries | 10.24KWH |
| Chemistry | Lithium |
| Battery NO | 2 PCS |
| Battery Spec | 48V 100AH |
Yes, the 8,000W inverter and 20.48kWh battery capacity can handle most essential home appliances, including refrigerators, HVAC systems, lights, and more.
With proper energy management, the 20.48kWh battery storage can sustain essential appliances for 8-12 hours, depending on usage.
Yes, you can add more batteries or solar panels to increase energy storage and production.
No, the kit includes pre-configured wiring and connectors, making setup easy for professionals or DIY users with solar experience.
Shipping is FAST & FREE across the US. Read our full Shipping Policy here.
We offer market leading Easy 30 Day Returns. Read more about our Returns Policy here.
We get it. You've got a lot of choices when it comes to online retailers. Here's why we think you should shop with us at Off-Grid Source.
Trusted By 10,000+ Customers. See All Reviews.
I was a DIY solar power wannabe... that is 'til I connected with Manny... The man's a prince! He not only knows his stuff; he walked me through all things electrical. To make sure I had all I needed... he gave me his cell phone # to text him anytime I got confused... nights and weekends included. The prices were very competitive... definitely go with Manny -- you won't go wrong!
Bruce D.
I am always hesitant to buy things at places I have never shopped... I want to give a shout out to Manny who with great patience and knowledge helped me get my orders... I felt valued as a customer and I will definitely be back in the future. I highly recommend them, they make you feel like family.
Jennene A.
I'm about to go off grid. I called Manny, he walked me through everything so I could truly understand what I needed and never tried to upsell me. He was honest and made a customer for life.
Ray B.
I would personally like to thank Manny... I purchased the inverter and decided I needed to return it... Manny was very understanding and went out of his way to help me return the product and not even have to pay for shipping return. He gives this company reputation, honor and quality customer service!
Roger V.
I have been talking with Manny the owner... He has not only helped me design a system but he's been assisting with the install and components. I am super pleased so far with the assistance.
Jeff S.
We added 2 more batteries to our current set up. Pleased with the customer service from Off-Grid Source! Will be back!
Jason
Very fast response times. Very professional. I highly recommend!
Ray W.
Sign up for emails and get exclusive offers, new product drops, and expert advice to help you build the right solar setup with confidence.